Dr. Kutasi József: Megállapítások és javaslatok „ A mezőgazdasági termőtalajok védelme” című konferenciához
- Az 1900-asévek elején nagy kérdés volt a népesség élelemmel ellátása, mert kimerülőben voltak a természetes nitrátkészletek –pl. chilei salétrom és így a tudósok az éhínségek rémével fenyegették az egyre gyorsuló módon szaporodó emberi civilizációt. Fritz Haber az 1909-ben megoldotta az ammóniaszintézist és ezzel a mezőgazdasági művelés teljesen új korszaka, paradigmája kezdődött. Több mint száz éve az ammónium-nitrát és a szuperfoszfát biztosítja a talajok nitrogén és foszfor készletének, mint makroelemeknek – NPK a visszapótlását és a népesség megfelelő élelmezését. Ezzel azonban megkezdődött a talajok kizsigerelésének korszaka is, amelynél csak idő kérdése volt, hogy mikor jelentkeznek a túlművelés okozta talajdegradációs, az elsavanyosodás és leromlott talajszerkezet okozta problémák, amelyek most már óriási méreteket öltenek és a művelhető termőterületek talajainak nagyfokú pusztulását, csökkenését és végső soron újra az élelmezés kérdéseit veti föl.
- Ma már világszerte, így Európában és hazánkban is, a gazdaságilag fontos élelmiszer- és takarmánynövények termőterületének jelentős részét teszik ki az alacsony termékenységű talajok, pl. a túlművelés miatt leromlott, másodlagosan szikesedő, savanyodó, valamint a genetikusan erősen savas, szikes, sófelhalmozódásos, rossz vízháztartású, összefoglaló néven „stressztalajoknak” nevezhető talajok. Ezeken a termőterületeken a növénytermesztés változó mértékben ugyan, de kockázatos, valamint a talajszerkezet és a talajélet mikro és makrobiológiai-talajbiom romlása is hatékony beavatkozást kíván. Továbbá Európa és Észak-Amerika után már Ázsiában is egyre nagyobb területen jelentkeznek a nem szakszerű műtrágyázás okozta, igen súlyos ökológiai következmények. A nagy nitrogén- és foszforigényű gabonafélék termesztése során a kimerülő talaj termékenysége sérült, gyakorlatilag szintén „stressztalajnak” tekinthető és már nem állítható helyre további műtrágyázással. Sőt már Afrikában – ahol egyelőre a műtrágya túlhasználatát gazdasági okok hátráltatják – is tapasztalható, hogy az élelmiszernövények nagy tápanyagigénye önmagában is kimeríti a trópusi talajok erőforrásait.
- Mindezek azt vetítik előre, hogy a mezőgazdasági művelésben elérkezett az ideje egy újabb korszaknak, paradigma váltásra van szükség, ahol a műtrágyázás és a megfelelő talajéletet és talajszerkezetet biztosító biostimuláns módszerek egyensúlyát kell megteremteni, hogy a mezőgazdasági talajok végleges kimerülését és degradációját elkerüljük. A talajmikrobiológiai kutatásokkal foglalkozó biotechnológusok, mikrobiológusok már több évtizede azokon a biostimuláns megoldásokon dolgoznak, amelyekkel felére-harmadára csökkenthetők nemcsak a nitrogén, hanem a foszfor alapú műtrágyák használata. Ezek a kutatások 25-30 éve ismertek, mint biológiai talajerő pótló módszerek, mind Amerikában (USA, Brazília), Ázsiában (India, Kína) mind Európában(Hollandia, Franciaország, Magyarország), akkor még elsősorban kísérleti eljárásként. Ugyanakkor az utóbbi tíz-tizenöt évben ezek a készítmények átlépték a kísérleti parcellák határait és engedélyezett bio- és ökogazdálkodási termékekként rohamosan terjednek a mezőgazdasági termesztés szinte minden területén, a szántóföldi és az üvegházi művelésben egyaránt..
- A biológiai nitrogénkötés és növényi növekedésserkentés a növények és baktériumok olyan együttes rendszere, amelyben a baktérium növekedésserkentő anyagok termelése mellett megköti a levegő nitrogénjét, ammóniává alakítja, és ezzel táplálja a növényt. Nemcsak a hüvelyes, pillangós virágú növények jól ismert gyökérgümőiben, hanem a fűfélék, gabonafélék, kukorica, rizs gyökérzetén is élnek nitrogénkötő és a növény növekedését serkentő talajbaktériumok. Jótékony hatásuk jellege szerint csoportosíthatjuk őket. Így például: a biotrágyaként alkalmazható nitrogénkötők, melyek képesek a légkörből megkötni a nitrogént és ezzel táplálni a növényt; az ásványi anyagokat oldatba vivő foszfát és szilikátoldó talajbaktériumok, az előbbiek elsősorban a talaj oldhatatlan foszfátjait vízben oldhatóvá alakítják, így növelik a növények által felvehető foszfátok mennyiségét, míg az utóbbiak a kálium oldásával jelentősen segítik a növények káliumfelvételét; sziderofór termelő baktériumok, amelyek vas-kelát komplexbe zárva gátolják meg a patogén kórokozók elszaporodását és adják át a növénynek a mikroelemet; fitostimulátorok, melyek növényi hormonszerű anyagokat termelnek és választanak ki, ezáltal közvetlenül serkentik a növény növekedését. Ez utóbbi anyagok, mint exogén hormonforrások, hosszú ideig serkentik a növények fejlődését, így több hónapig éreztetik hatásukat. A főbb gabonaféléken, takarmánynövényeken, olajos növényeken valamint zöldségféléken végzett kísérletek bizonysága alapján a talajbaktériumokkal történő kezelés kevesebb nitrogén és foszfor műtrágya felhasználás mellett átlagosan 5-30% termésnövekményteredményezhet, amellett, hogy bizonyítottan fokozzák a talajok mikrobiológiai aktivitását és a talajszerkezetre is jótékony hatásuk van, tehát összefoglalóan segítik az egészséges talajélethelyreállását és atalajbiomegyensúlyba kerülését.
- Az ezeknek a baktériumoknak a kinyerésével, szelektálásával és ezekből megfelelő növényi növekedésserkentő, nitrogénkötő, foszfát és kálium mobilizáló hatású talajoltóanyagokelőállításának már 30 éves múltja van Magyarországon, és több száz ezer hektáron alkalmazzák ezeket a fermentációs-mikrobiológiai oltóanyagokat. Ezeknek a baktériumoknak a kinyerésével, szelektálásával és ezekből megfelelő növényi növekedésserkentő, a talaj tápelemeit mobilizáló hatású talajoltóanyagok előállításával foglalkozik Magyarországon több fermentációs kutató-fejlesztőés gyártó cég, és már 20 éve Európa egyik legjelentősebb talajoltóanyag piaca alakult ki hazánkban. Ennek egyik oka, hogy a Magyarország hagyományosan erős a biotechnológiai-mikrobiológiai eljárások kutatás-fejlesztésében, mivel a 100 éves hagyományokkal rendelkező hazai gyógyszeripar nagy potenciállal támaszkodott erre a speciális fermentációs iparágra. Bár ma a hazai gyógyszeripar már csak kisebb mértékben alkalmaz ilyen módszereket, de a hazai vállalkozások nagy számban működnek továbbra is és fejlesztenek, valamint évente gyártanak több száz köbméter talajoltóanyag terméket. Ezeknek a vállalkozásoknak a támogatása különösen indokolt, hiszen több száz magas kvalitású munkahelyet teremtenek, nagy hozzáadott értékű termékeket állítanak elő és az Európai Unióban elfoglalt helyzeti előnyünket is őriznünk érdemes.
- Így különösen indokolt és Magyarország számára különösen előnyös a mezőgazdasági paradigma váltástjavasolni és új támogatási rendszer kidolgozását megkezdeni, így az oktatásban valamint a mezőgazdasági támogatásokban mindezeket érvényesíteni. Tehát a talajerő pótló mikrobiológiai eljárásokat az Európai Unióban és Magyarországon támogatni és az eredményeket minél szélesebb körben ismertetni, mert ha csak a fenntarthatatlan nagy hozamokkal kecsegtető műtrágya felhasználás – NPK támogatása és különböző variációi vannak napirenden, úgy akkor csak újratermeljük a már évtizedek óta ismert fenntarthatatlan mezőgazdasági és talajeróziós valamint talajszennyezési problémákat, ahelyett, hogy a talajoltás és a talajbiom rendszerek fejlesztésében látnánk a talajerő utánpótlás és a romló talajszerkezet megvédését, valamint a talajerózió megoldását. Magyarország mezőgazdasági biotechnológiai-mikrobiológiai kutató-fejlesztő és ipari hagyományai lehetővé teszik, hogy a talajoltás és műtrágya felhasználás kombinált rendszerével új korszakot nyisson a mezőgazdasági szántóföldi művelés területén.