Alga biotechnológia

A mikroalgák lenyűgözően sokféle, a magasabb rendű növényekhez meglepő módon hasonló biokémiai tulajdonsággal bírnak. Előnyös hatásaikat a szántóföldi növénytermesztésben és növényvédelemben (különös tekintettel az organikus gazdálkodásra), az iparban,és a humán egészségmegőrzésben is jól lehet hasznosítani. Mindezek ellenére az algáknak méltatlanul kis szerep jut a modern biotechnológiai iparban. Az alábbi videó rövid betekintést nyújt a mikroalgák Olvasd tovább…

Talajoltás – “A tudománytól a gyártásig”

“A tudománytól a gyártásig”, avagy az ötlettől a megvalósításig. A talajoltóanyagok fejlesztése igazi sikertörténet, és most nem gazdasági szempontokra gondolok. Nem, hanem arra az elégedettségre, amit mint kutató érzek. Tapasztalhattam, hogy az alapkutatással töltött évek tudományos eredményei az alkalmazott kutatásban is ígéretesek, majd a kísérleti fejlesztések és a szántóföldi hatékonysági vizsgálatok után a gyakorlatban is Olvasd tovább…

A műtrágyázás és a talajoltás helyzete a világban, avagy miért hagyjuk, hogy Afrika talajai is elszennyeződjenek?

mutragyazas-es-talajoltas-helyzete-vilagban

Már régóta várt érdeklődéssel olvastam a National Geographic-ban „Dan Charles: Bőségünk zavara” című írását (http://www.ng.hu/Magazin/magazincikk/2013/1305/bosegunk_zavara) a műtrágya felhasználás világméretű problémájáról. A szerző rávilágít, hogy Európa és Észak-Amerika után már Ázsiában is egyre nagyobb területen jelentkeznek a nem szakszerű műtrágyázás okozta, igen súlyos ökológiai következmények. Elsősorban a talajból kimosódó nitrogén- és foszforvegyületeknek a vizes élőhelyekre gyakorolt Olvasd tovább…