Termőtalajok fokozott védelmét kezdeményezi az agrártárca
A termőföld minőségének jövőjéről és a magyarországi termőtalajok védelméről tárgyaltak a minisztériumban, amelyen én is részt vettem.
A felvetendő probléma az volt, hogy a mezőgazdaság nagy kihívás elé néz, hiszen a Föld népességének jelentős gyarapodása mellett szembe kell nézni a klímaváltozás negatív hatásaival is. Emellett jelentős a Magyarországi termőterületek csökkenése is, 1990 óta 1 millió hektárral redukálódott. Fontos szempont a talajok minősége, hiszen a termőképességet befolyásolja, amely az utóbbi 20-35 évben 40-50 százalékos csökkenést produkált, így például a nagy nitrogén- és foszfor igényű gabonafélék termesztéséhez a kimerülőben lévő „stressztalajok” helyreállítására már nem elegendő a műtrágyázás.
A mezőgazdasági művelésben elérkezett az ideje egy újabb korszaknak, ahol a műtrágyázás és a megfelelő talajéletet és talajszerkezetet biztosító biostimuláns módszerek egyensúlyát kell megteremteni. A biostimulánsokat, mint pl. a fermentációs mikrobiológiai oltóanyagokat kedvező hatásuk révén már csaknem 30 éve alkalmazzák Magyarországon több százezer hektárnyi mezőgazdasági területeken sikerrel. Szükségesnek látom a talajerő pótló mikrobiológiai eljárások támogatását az Európai Unióban és Magyarországon, hiszen fenntartható megoldást jelenthetnek a mezőgazdasági problémákra.